BİLGİLENDİRME Monster Stone Sayılabilir ve Trade Edilebilir Nasıl Yapılır?

heyladies31

KY Saygın Üye
KY YardımSever
Web
japko.us
Merhabalar. Siz de artık monotonlaşmış şeylerden sıkıldınız mı? Artık serverinizde yenilikler mi istiyorsunuz ? Oyuncularınız bazı şeylerden çok mu şikayet ediyor. Evet o zaman tam doğru bir yazıyı okuyorsunuz. :) Öğrenelim, öğretelim serimizin 2.bölümü "Monster Stone" hakkında. Çoğumuz değil hepimiz birer Knight oyuncusuyuz ve aklımızdan geçirip olmasını istediğimiz çok şey vardır. Mesela 'Ulan şu MSler de ne yer kaplıyor üst üste konsa bari..' gibi :) . Burada bulunma amacımız da artık o sözün gittiği yerde olmak . Uzatmayayım.

• İlk olarak Database'imizde Monster Stone itemini aratıyoruz.
New Query --> select *from ITEM where strName LIKE 'Monster Stone'
2 veya 3 tane çıkabilir. DB'nize bağlı olarak fazla veya az da çıkabilir.

1693590674264.png

• Daha sonra, kodlarınız bulduğumuz Monster Stone'larımızın Countable değerini = 1 yapıyoruz.

Bunu dilerseniz ITEM tablosuna girip de yapabilirsiniz, isterseniz de şu kodu yazarak yapabilirsiniz.
update ITEM set Countable = '1' where strName = 'Monster Stone' -- Bu Monster Stone ismine sahip Itemlerin Countable değerini 1 yapar.

update ITEM set Countable = '1' where Num = '800154000'
update ITEM set Countable = '1' where Num = '900144000'
update ITEM set Countable = '1' where Num = '900144023' -- Bunlar da item kodlarını girerek değiştirebileceğiniz komut. Alt alta bu şekilde yazarak F5'e basın.

• Item_org_us TBL'sinden gerekli yerleri de düzenliyoruz...
1693591422136.png
(Temsilidir.) Rastgele bir Clientten aldım fakat yapmanız gereken işlemler aynı. Sizde bahsettiğim gibi az veya fazla olabilir. [isCountable] değerinide isimle beraber gösterebilmek amacıyla ben başa getirdim, tabloda arayıp bulabilirsiniz. :)

Countable yapmak işlemi bu kadardı. Peki dediniz "sayılabilir yaptık, e bi de trade edilebilir yapalım da oyuncular arası pazarı dönsün." ... O halde okumaya devam edin :) .

--Bir itemi trade edilebilir hale getirmeniz için "Race" değerini 0 yapmanız gerekiyor. Fakat dikkat etmeniz gereken husus şudur: Itemin kodunun kesinlikle 9 la başlamaması lazım . Çünkü exe 9 la başlayan itemlerin satışına kesinlikle izin vermiyor. Ne yapmanız gerek peki ? Cevap basit yeni bir item numarası belirlemeniz lazım. Mesela dbmizdeki MSler 9la başlıyordu. Onu değiştirelim. Mesela 3 yapalım. ( Başına hangi sayıları koyabileceğimizi pek bilmiyorum onu bilen arkadaşlar söylesin. Ben 3 denedim oldu :D ) Bir önemli husus da şu: Vereceğiniz item numarası Dbdeki başka item numarası ile çakışmasın. Race değerini değiştirmenin kodunu yukarıdan örnek alarak yapabilirsiniz. Hem de pratik yapmış olursunuz. :) TBL editlemeyi de unutmayın :).

Bütün bunlar benim kendi yöntemlerimle yaptığım işlemlerdir. Daha kısa veya farklı bir yöntem biliyorsanız deneyebilir ve konuya ekleyebilirsiniz. Eksik veya hatalı olan yerleri bildirirseniz çok sevinirim.
Umarım yardımcı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkürler. Öğrenmeye ve öğretmeye devam...

Knox2

KY Kıdemli Üye
KY YardımSever
random ıd vermek yerine trade edilebilen bir itemin ıdsinin yakın aralığını vermek daha mantıklı olur

heyladies31

KY Saygın Üye
KY YardımSever
Web
japko.us
random ıd vermek yerine trade edilebilen bir itemin ıdsinin yakın aralığını vermek daha mantıklı olur
Teşekkürler hocam. Mantıklı. Ben de aşağı yukarı o mantıkla yaptım. Ama dediğim gibi ben rastgele denediğim için 3 koyunca oldu :)

Reklam